KRZYSZTOF BOCHUS „SZKARŁATNA GŁĘBIA”

Radca kryminalny Christian Abell już po raz trzeci prowadzi śledztwo na Pomorzu. Tym razem przyjdzie mu stawić czoła niezwykle skomplikowanej zagadce kryminalnej, od rozwikłania której zależeć będą losy osób bliskich policjantowi. Szkarłatna głębia Krzysztofa Bochusa znakomicie uzupełnia poprzednie odsłony cyklu (Czarny manuskrypttutaj i Martwy błękittutaj) i daje cień szansy na nowe otwarcie. To najbardziej dynamiczny i klimatyczny w serii kryminał, którym autor udowodnił, że w temacie retro czuje się jak ryba w wodzie

Jest rok 1934. Mroźna zima trwa w najlepsze, ale śnieżna aura nie przeszkadza w czynieniu zła. Dlatego okrutna śmierć Wima Oxelrode, członka gminy mennonickiej na Mierzei Wiślanej budzi emocje i od początku angażuje śledczych. Jakby tego było mało, wkrótce ginie kolejna osoba i radca kryminalny Christian Abell ma ręce pełne roboty. Musi zdobyć zaufanie mieszkańców skupionych wokół gminy mennonickiej i wykazać się przed swoim szefostwem w Gdańsku. Zmieniająca się jak w kalejdoskopie sytuacja polityczna sprawia, że nad głową nieprzekupnego i broniącego swoich racji Abella zbierają się czarne chmury. Im bliżej rozwiązania sprawy zagadkowych zgonów, tym większe niebezpieczeństwo grozi policjantowi z gdańskiej Kripo. Na jego drodze stanie bowiem bezwzględny przeciwnik, który nie zawaha się wykorzystać w starciu z Abellem niedozwolonych chwytów. 


Szkarłatna głębia to rasowy kryminał retro i świetnie napisana powieść gatunkowa. Już po debiucie Krzysztofa Bochusa można było przypuszczać, że starannie przemyślana intryga kryminalna i dbałość o realia epoki, że o języku powieści nie wspomnę, to zapowiedź cyklu, na którego kolejne części będzie się czekało z niecierpliwością. I w rzeczy samej tak jest. Z tomu na tom widać nie tylko, jak szlifów nabiera styl autora, ale i gęstnieje intryga kolejnych śledztw Abella. Umiejscowienie akcji Szkarłatnej głębi w skutej lodem mennonickiej osadzie na Mierzei Wiślanej okazało się znakomitym posunięciem, ponieważ czytelnik śledzi nie tylko kolejne etapy policyjnego dochodzenia, ale i żmudny proces przenikania radcy kryminalnego do zamkniętego, hermetycznego świata mennonitów. Tym samym Krzysztof Bochus mógł sobie pozwolić na wyeksponowanie przemiany swojego bohatera, który od pierwszego śledztwa przeszedł długą drogę. W tej odsłonie Abell to nadal to znakomity policjant, ale także człowiek, który nie jest obojętny na to, co się wokół niego dzieje. Zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej – Pomorze coraz odważniej zagarniają naziści, a Wolne Miasto Gdańsk przestaje być dla Christiana przyjaznym miejscem. To wszystko sprawia, że Abell musi sobie na nowo przemyśleć wiele kwestii i podjąć decyzje, które na zawsze zmienią jego dotychczasowe życie. Świat, jaki znał od dzieciństwa, na jego oczach zmienia się i podąża w kierunku, który kompletnie mu nie odpowiada.

Nowa powieść Krzysztofa Bochusa ma wszystkie elementy, do których autor zdążył już przyzwyczaić swoich czytelników i które zadecydowały o sukcesie serii o Christianie Abellu. Wyraziści bohaterowie, zawiła, ale przemyślana w najdrobniejszych szczegółach fabuła, wreszcie odmalowane z dbałością o realia tło historyczne. I język historii – plastyczny i sugestywny, ale przy tym elegancki, dzięki czemu powieść czyta się z niebywałą przyjemnością. Wrzucone tu i ówdzie do fabuły ciekawostki na temat Prus Wschodnich dopełniają opowieść, dzięki sprytnemu połączeniu faktów historycznych z fikcją literacką. 

Powieść gatunkowa, a taką z pewnością jest Szkarłatna głębia, to nie lada wyzwanie dla autora. Wymaga ogromnej wiedzy, lekkiego (ale nie za lekkiego) pióra, szacunku wobec faktów i pomysłu na fabułę. I to wszystko czytelnik znajdzie w książkach Krzysztofa Bochusa. Dlatego z zaniepokojeniem, ale i pewną nadzieją przeczytałem epilog omawianej książki. Kompletnie nie spodziewałem się tego, co spotkało bohaterów na ostatniej stronie, ale … kto wie, co się jeszcze wydarzy? Autor zostawił na szczęście uchylone drzwi, odrobinę, ale jednak. Mam zatem cichą nadzieję, że to nie było ostatnie spotkanie z radcą kryminalnym Christianem Abellem.źródło: www.muza.com.pl
Informacje o książce

autor Krzysztof Bochus
tytuł Szkarłatna głębia

wydawnictwo Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza
miejsce i rok wydania Warszawa 2018
liczba stron 416

egzemplarz recenzencki
patronat medialny bloga
Nowalijki oceniają 5+/6

Dziękuję Wydawnictwu Muza
za umożliwienie objęcia książki patronatem medialnym bloga 
oraz za udostępnienie egzemplarza do recenzji