„Zginę bez ciebie” Robert Ostaszewski

www.muza.com.pl

Informacje o książce

autor: Robert Ostaszewski
tytuł: Zginę bez ciebie

wydawnictwo: Muza SA
miejsce i rok wydania: Warszawa 2016
liczba stron: 368

egzemplarz: recenzencki

Robert Ostaszewski – prozaik (autor powieści kryminalnych), krytyk literacki. Autor ponad 1000 tekstów opublikowanych w prasie codziennej i pismach literacko-społecznych. Juror Nagrody Kryminalna Piła dla najlepszego kryminału miejskiego. Prowadzi warsztaty literackie, m.in. w ramach Studium Literacko-Artystycznego przy UJ. Autor bloga krytyczno-literackiego Mania literatury. Jego najnowsza powieść Zginę bez ciebie to pierwszy tom kryminalnej trylogii, której głównym bohaterem jest podkomisarz Konrad Rowicki. 

Policjant pracuje w komendzie w Ciechanowie. Próbuje otrząsnąć się po dramatycznych wydarzeniach związanych z jego małżeństwem, dlatego z Krakowa powraca w rodzinne strony. Nie spodziewa się, że w jego życiu wydarzy się jeszcze coś dobrego, coś, co przywróci mu sens życia i wyrwie ze stanu emocjonalnego zawieszenia. Kiedy samobójstwo popełnia córka wiceprezydenta miasta, Rowicki zostaje przydzielony do prowadzenia śledztwa. Z niejasnych powodów zostaje ono szybko zamknięte, ale wyniki dochodzenia zupełnie Rowickiego nie satysfakcjonują. Postanawia zatem prowadzić je dalej na własną rękę. Jest zaintrygowany sprawą jeszcze bardziej, kiedy orientuje się, że samobójstwa popełniły niedawno także inne dziewczyny w wieku córki wiceprezydenta. Narażając się na zawodowy ostracyzm, ryzykując kontakty z lokalną grupą przestępczą i zderzając się z murem milczenia mieszkańców –  dociera do szokującej prawdy. 

Konrad Rowicki to bohater literacki, na którego warto zwrócić uwagę. Złośliwy, cyniczny, pewny siebie, pod maską twardziela ukrywa ból związany z historią jego małżeństwa. Polonista z wykształcenia, policjant z wyboru, oczytany i inteligentny, początkowo nie budzi sympatii, kiedy patrzy na swoich kolegów z komendy z zauważalną wyższością. Z czasem jednak czytelnik zaczyna mu kibicować, gdyż uświadamia sobie, że policjanci z Ciechanowa, będący częścią małej społeczności, uwikłani są w różne układy. To one powodują, że pewnych spraw się nie rusza, niektórych tematów nie zgłębia. Rowicki nie przejmuje się specjalnie tymi relacjami, jako człowiek z zewnątrz nie ma oporów przed podejmowaniem niektórych decyzji. Dzięki jego determinacji udaje się rozwikłać zagadkę samobójstwa młodej dziewczyny.

Równolegle do śledztwa prowadzonego w Ciechanowie, czytelnik poznaje przeszłość Rowickiego w Krakowie i historię jego małżeństwa. Te fragmenty powieści noszą tytuł Zapiski depresjoholika i przedstawiają Konrada Rowickiego w zupełnie nowym świetle. Wyjaśniają jego emocjonalne zaangażowanie w śledztwo, tłumaczą frustrację maskowaną złośliwością. 

www.muza.com.pl

Zginę bez ciebie Roberta Ostaszewskiego to klasyczny kryminał, którego akcja rozgrywa się we współczesnej Polsce. W tle wydarzeń słychać echa Euro 2012, zaś umiejscowienie fabuły w prowincjonalnym Ciechanowie pozwala autorowi pokazać klimat małego miasta, duszną atmosferę niedużej społeczności, w której każdy wie wszystko o każdym, a informacje rozchodzą się lotem błyskawicy. Pisarz porusza również trudny temat samobójstwa nastolatek, ale również problem depresji, stalkingu i wykorzystywania seksualnego, wreszcie trafnie odmalowuje krajobraz polskiej prowincji. Ważne wydaje się również pokazanie, jak krucha bywa ludzka psychika i co dzieje się z człowiekiem, który musi zmagać się z cierpieniem najpierw najbliższych, a zaraz potem własnym.

Początkowo trudno mi było polubić Konrada Rowickiego i jego rozbudowane tyrady. Z czasem jednak złapałem kontakt z bohaterem, a że fabuła jest bardzo sprawnie opowiedziana, to od powieści trudno się oderwać. Akcja nie pędzi może na złamanie karku, ale w Zginę bez ciebie sporo się dzieje. Jej niezaprzeczalnym atutem jest postać głównego bohatera i realizm w opisie rzeczywistości, więc choćby dla tych elementów warto sięgnąć po nową książkę Roberta Ostaszewskiego. Z pewnością będę czekał na kontynuację, przecież Zginę bez ciebie to początek trylogii.

Nowalijki oceniają: 5/6Dziękuję Wydawnictwu Muza SA 
za udostępnienie książki do recenzji.