Miałem szczęście studiować w czasach, kiedy w Krakowie mieszkało jednocześnie dwoje Noblistów, z których jeden – Czesław Miłosz – pojawiał się w budynku UJ przy ul. Gołębiej choćby po to, aby dać wykład inaugurujący nowy rok akademicki. Na Rynku można było spotkać, wychodzącego z Piwnicy pod Baranami, Piotra Skrzyneckiego, a Anna Szałapak w okolicy świąt pięknie opowiadała o krakowskich szopkach. Wspominam o tym, przy okazji książki księdza Józefa Tischnera nie bez powodu. On też, związany z krakowskim środowiskiem akademickim, był jedną z tych osób, na wykłady której chodziły tłumy studentów. Jak mało kto potrafił łączyć ludową mądrość z teologicznymi rozważaniam, ze swadą i humorem opowiadać i o sacrum, i o profanum. Mając w pamięci kilka spotkań z księdzem Tischnerem, z zainteresowaniem sięgnąłem po Krótki przewodnik po życiu, w którym Wojciech Bonowicz zebrał niepublikowane wcześniej przemyślenia profesora Papieskiej Akademii Teologicznej.
Zbiór tekstów księdza Tischnera to czternaście rozdziałów związanych z życiem. Człowiek, Spotkanie, Nienawiść, Śmierć – to tytuły tylko kilku z nich. Całość układa się we wspomniany przewodnik po życiu, od symbolicznie ujętego początku, aż do śmierci z którą wiąże się Nadzieja. Pochodzenie tesktów jest różne, ponieważ są to i spisane przez brata księdza kazania okolicznościowe, notatki – odręczne i zachowane w komputerze, artykuły i konferencje. Łączy je fakt, że do tej pory nie pojawiły się w formie książkowej.
Wybór tekstów został tak przemyślany, że nie tylko układa się zbiór na kształt współczesnego poradnika, ale i zawiera fragmenty o różnym kalibrze i ciężarze gatunkowym. Są więc w Krótkim przewodniku po życiu treści zarówno filozoficzne, jak i religijne i ogólnotematyczne. Zawsze napisane, co było znakiem rozpoznawczym stylu ks. Tischnera, w przystępny sposób tak, aby przemyślenia profesora mogły trafić do szerokiego odbiorcy.
Mimo że niektóre z zawartych w zbiorze tekstów mają już swoje lata, to wciąż wydają się aktualne, a nawet ponadczasowe. Podjęte przez księdza rozważania o istocie człowieczeństwa, spotkaniu i budowaniu relacji mają charakter uniwersalny i choćby dlatego warto wczytać się w te dywagacje. Zwłaszcza, że pojęcie autorytetu przez ostatnie dekady bardzo się zdezawuowało i każde takie spotkanie to szansa na zrozumienie chaosu współczesnego świata.
Krótki przewodnik po życiu księdza Józefa Tischnera to także pięknie wydana pozycja, w której zadbano o stronę wizualną, umieszczając zdjęcia ukochanych gór profesora.
Wybór niepublikowanych dotychczas rozważań księdza Tischnera to jedna z tych pozycji, których nie warto czytać na raz. To niespieszna lektura, zachęcająca do refleksji i przemyśleń, dająca nieoczywiste i ponadczasowe wskazówki, jak odnaleźć się w gąszczu współczesności.
|
źródło: www.znak.com.pl |
Informacje o książce
autor ks. Józef Tischner
tytuł Krótki przewodnik po życiu
wybór tekstów Wojciech Bonowicz
wydawnictwo Znak
miejsce i rok wydania Kraków 2017
liczba stron 224
egzemplarz recenzencki
Nowalijki oceniają 6/6
za udostępnienie egzemplarza do recenzji