Jane Corry zadebiutowała na polskim rynku wydawniczym już kilka lat temu, ale dopiero za sprawą dołączenia do grona autorek thrillerów psychologicznych Wydawnictwa Albatros jej nazwisko ma szansę na dobre zaistnieć w świadomości fanów gatunku. Brytyjska pisarka specjalizuje się w literaturze rozrywkowej środka, łącząc w swoich fabułach motywy typowe dla thrillera z dramatem obyczajowym oraz elementami kryminału. Zarówno Ta, która zawiniła (tutaj), jak i Wszystkie nasze kłamstwa, opowiadają historie skoncentrowane na losach bohaterek, które w wyniku splotu wielu okoliczności zmuszone są podjąć dramatyczne w skutkach decyzje i zawalczyć o dobro swoje i najbliższych. Ich wybory nierzadko są mocno dyskusyjne, ale dzięki temu autorka może postawić czytelnika przed dylemantem, zmuszając go do refleksji na temat konsekwencji życiowych wyborów i ich wpływu na życie rodziny lub znajomych. Dzięki temu, że Jane Corry sprawnie żongluje motywami, jej powieści, choć niespieszne i z rozbudowanymi wątkami obyczajowymi, przypadną do gustu miłośnikom thillerów w nurcie noir w odrobinę lżejszym (ale nadal psychologicznym) klimacie.
Być może wydarzenia potoczyłyby się inaczej, a Sarah i Toma rozeszliby się bez wzajemnych oskarżeń, gdyby nie ich syn Freddie. Wyczekany jedynak wrócił pewnej nocy do domu i oznajmił zszokowanym rodzicom, że zabił niewinnego człowieka. Uporzadkowany świat Sarah rozpada się niczym domek z kart, a podjęte przez nią decyzje uruchamiają całą lawinę dramatycznych wydarzeń – wszystko po to, aby ratować za wszelką cenę syna. Kto jak kto, ale matka Freedie’go ma doświadczenie w radzeniu sobie z sytuacjami bez wyjścia, tyle tylko, że tym razem nic nie układa się tak, jak powinno.
Już lektura poprzedniej książki Jane Corry pozwoliła mi wyciągnąć wniosek, że autorka buduje swoją fabułę w oparciu o schemat typowy dla klasycznego thrillera psychologicznego, ale później konstruuje historię na własnych zasadach. Podobnie jest w przypadku Wszytskich naszych kłamstw, które zaczynają się od szokującego wyznania jedego z bohaterów, co tak naprawdę stanowi punkt wyjścia dla całej – mocno skomplikowanej – opowieści. Narracja prowadzona z pierwszoosobowej perspektywy dwojga bohaterów, przeskoki w czasie i liczne kłamstwa to elementy, które sprawiają, że opowieść o Sarah i Tomie intryguje od pierwszych rozdziałów, mimo że akcja nie pędzi w zawrotnym tempie. Dzięki wprowadzeniu wątków pobocznych, autorka zyskuje przestrzeń na wyeksponowanie drobiazgów, które w sumie składają się na bogactwo tej powieści. Przez moment może się nawet wydawać, że tych istotnych elementów fabularnej układanki jest za odrobinę dużo, ale to tylko złudzenie, ponieważ okazuje się, że stanowią one klucz do rozumienia podejmowanych przez bohaterkę decyzji. Czytelnik ma poczucie, że Wszystkie nasze kłamstwa, pod płaszczykiem prozy rozrywkowej przemycają całkiem poważne tematy, dzięki czemu książka wymyka się jednoznacznej klasyfikacji gatunkowej.
W prozie Jane Corry doceniam warstwę psychologiczną i nie przeszkadza mi, że spod jej pióra wychodzą postaci, z którymi nie zawsze łatwo się zaprzyjaźnić. Liczy się coś innego – obraz relacji poddanych próbie uczciwości, rzetelny portret emocjonalny bohaterów i bohaterek, wreszcie uwikłanie ich w sytuacje, które mogą zdarzyć się każdemu z nas w prawdziwym życiu. Thrillery psychologiczne często mijają się z rzeczywistością (bo taki ich rozrywkowy urok), ale wydaje mi się, że autorce Wszystkich naszych kłamst zależy na oddaniu realiów, dzięki czemu łatwiej zrozumieć konsekwencje czynów i skutki podjętych (nierzadko z potrzeby chwili) decyzji jej postaci. Podobną rolę pełni rozbudowane tło obyczajowe, które wzmacnia dramatyzm relacji między bohaterami, czy sceny z sali sądowej. Wbrew dość wolnemu tempu opowieści, w książce sporo się dzieje, a odkrywaniu przez czytelnika kolejnych sekretów Sarah i Toma towarzyszy przyjemne uczucie satysfakcji połączonej z ciekawością. Dobrze, że Jane Corry dołączyła do rodziny autorek thrillerów psychologicznych Wydawnictwa Albatros, ponieważ jej twórczość warta jest uwagi fanów gatunku.
Informacje o książce
autorka Jane Corry
tytuł Wszystkie nasze kłamstwa (The Lies We Tell)
przekład Anna Dobrzańska
Wydawnictwo Albatros 2022
ocena 4+/6
recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem