„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J. K. Rowling

Informacje o książce

autor: J. K. Rowling
tytuł: Harry Potter i Kamień Filozoficzny
przekład: Andrzej Polkowski
tytuł oryginału: Harry Potter and The Philosopher’s Stone

liczba stron: 249
wydawnictwo: Media Rodzina
miejsce i rok wydania: Poznań 2015
książka: zakup własny 


Tym razem post dość nietypowy, bo … fotograficzny. Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć ilustrowanej wersji pierwszego tomu przygód Harrego Pottera. 

Przez moment zastanawiałem się, czy kupić to wydanie powieści, skoro na półce mam wszystkie części historii i to pierwsze wydania, zawsze kupowane w dniu premiery. Przyznaję jednak, że urzekła mnie okładka Kamienia Filozoficznego i staranność wydania, które jest bardzo estetyczne i przyjemne dla oka. Ilustracje Jima Kaya są sugestywne, nawiązują do klimatu książki, ale poprzez świeże spojrzenie autora na postaci i wydarzenia nadają pierwszej historii Harrego nowy wymiar. Może nie wszystkie elementy świata wykreowanego przez J. K. Rowling widoczne na ilustracjach zbieżne są z moimi wyobrażeniami, ale ten problem dawno już przepracowałem, oglądając kolejne adaptacje filmowe. 

Spotkałem się z komentarzami, że nowe wydanie książek o Harrym Potterze z ilustracjami, to chęć zarobienia kolejnych pieniędzy na mocno już wyeksploatowanym produkcie. I pewnie trudno się z taką opinią nie zgodzić, ale z drugiej strony przygody młodych adeptów sztuk magicznych to kawał literackiego dzieciństwa/młodości wielu aktywnych dziś czytelników, więc co to komu szkodzi? Jest również szansa, że po kolejne ilustrowane wydania sięgnie nowe pokolenie przyszłych miłośników książek i bardzo dobrze!

Kupić, nie kupić, ale … zawsze warto zobaczyć, co kryje się w środku i kto wie, może jednak się skusić? Ja z pewnością będę czekał na kolejne tomy. Tak, trochę z sentymentu, trochę z ciekawości.