LISA JEWELL „NIEWIDZIALNA DZIEWCZYNA”

Wygląda na to, że Lisa Jewell na dobre porzuciła lekkie komedie romantyczne i odnalazła swoje miejsce wśród autorek i autorów thrillerów psychologicznych. Wolta międzygatunkowa, którą brytyjska pisarka wykonała jakiś czas temu zaskoczyła mnie, ale pozytywnie, ponieważ kolejne jej książki potwierdzają, że Jewell dobrze czuje się w nowej odsłonie. W gruncie rzeczy nie odeszła bardzo od stylu wcześniejszych fabuł, proponując połączenie prozy obyczajowej o niespiesznym tempie akcji z wątkami psychologicznymi, odrobinę tylko wzmocnionymi nutą sensacji. Niewidzialna dziewczyna to kolejna książka, która reprezentuje brytyjską odmianę thrillera psychologicznego, skupionego na skomplikowanych relacjach międzyludzkich, z odwołaniem do aktualnych problemów społecznych i wzbogaconych odrobiną suspensu. I nawet jeśli początek powieści jest lekko dezorientujący, to im dalej w fabułę, tym łatwiej pozbierać wszystkie elementy w logiczną całość. Z pewnością także Niewidzialna dziewczyna jest bliższa rzeczywistości niż choćby (bardzo udana – swoją drogą) Idealna rodzina (tutaj).

Na fabułę Niewidzialnej dziewczyny składaj się trzy wątki, które tylko z pozoru nic (lub mało co) łączy. Rodzina Foursów tymczasowo przeprowadza się do wynajmowanego domu w zamożnej dzielnicy Londynu. Żona zauważa, że mąż Roan, zachowuje się inaczej niż zwykle, a znając historię ich związku, Cate obawia się najgorszego. Owen Pick, nauczyciel informatyki, zostaje oskarżony o nieobyczajne zachowanie przez dwie uczennice i jego proste życie rozpada się na kawałki. Uchodzi za dziwaka, co nie ułatwia mu obrony przed domniemanymi zarzutami. Jest jeszcze młodziutka Saffyre Maddox, lecząca się niegdyś u psychologa dziecięcego, czyli … Roana Foursa, który niedawno sprowadził się niedaleko. Dziewczyna przez przypadek poznała pewien sekret doktora. Tymczasem w okolicy grasuje zakapturzona osoba, która nagabuje kobiety, a Saffyre znika pewnej nocy bez śladu.

Cenię sobie brytyjskie thrillery psychologiczne za umiejętność łączenia w jedną całość różnych wątków, niekoniecznie sensacyjnych, w czym specjalizują się choćby amerykańscy pisarze. Lisa Jewell jest wierna tradycji, dlatego jej powieści mają zarysowane tło społeczne, autorka wplata do prozy rozrywkowej mocniejsze wątki, ale choć momentami ich ciężar gatunkowy jest niemały, czytelnik wciąż wie, że ma do czynienia z gatunkiem rozrywkowym. Autorka, która debiutowała lekkimi komediami, nie zapomina o warstwie obyczajowej i to moim zdaniem jest atut jej prozy. Fabuła Niewidzialnej dziewczyny rozwija się powoli, Jewell wprowadza kilka wątków, zasadniczo niepowiązanych ze sobą i wymagających cierpliwości, bo zanim z tej układanki zacznie wyłaniać się pełny obraz, mija trochę czasu. Wystarczająco, aby nakreślić powiązania między postaciami, poznać ich przeszłość oraz zorientować się, że nie wszystko jest tak, jak się początkowo wydaje.

Niewidzialna dziewczyna porusza sporo aktualnych tematów społecznych, od destrukcyjnego wpływu na psychikę człowieka nieprzepracowanych traum z przeszłości, poprzez niszczycielską działalność zmanipulowanej opinii publicznej po kameralny dramat rodzinny wynikający z kłamstw oraz nieumiejętności rozmawiania ze sobą. Bohaterki i bohaterowie powieści Lisy Jewell cierpią, właśnie dlatego, że nikt ich nie słucha, albo robi to niezbyt uważnie. Być może brzmi to wszystko bardzo poważnie, ale należy pamiętać, że omawiana książka jest jednak reprezentantką prozy rozrywkowej i autorka o tym fakcie nie zapomina. Ważna tematyka współgra z wydarzeniami typowymi dla thrillera psychologicznego i jak zwykle – całość wypada bardzo zgrabnie. Nie jest to może powieść nieodkładalna, ale z pewnością pozostająca w pamięci. Nie ze względu na fabularne fajerwerki, ale dzięki wyważonym tonom poważnym i tym bardziej sensacyjnym. Na pozytywną ocenę wpływa także styl Jewell, niezwykle przyjemny w czytaniu, choć z pewnością to zasługa polskiego przekładu.

Informacje o książce

autorka Lisa Jewell

tytuł Niewidzialna dziewczyna (Invisible Girl)

przekład Agnieszka Brodzik

Wydawnictwo Czwarta Strona Kryminału 2022

ocena: 4+/6

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem