Informacje o książkach
autor: Jorn Lier Horst
tytuły: Zagadka dna morskiego/Zagadka hien cmentarnych
przekład: Milena Skoczko
wydawnictwo: Smak Słowa
miejsce i rok wydania: Sopot 2016
liczna stron: 160/160
egzemplarze: recenzenckie
Jorn Lier Horst, norweski policjant i pisarz, jest autorem świetnej serii kryminalnej, której trzy części zostały wydane w Polsce. Jaskiniowiec, Psy gończe i Poza sezonem skierowane są do dorosłego odbiorcy. Autor ma także na koncie powieści dla młodego czytelnika pod wspólnym tytułem Seria Clue. Mimo że książki dedykowane są młodemu odbiorcy, wcale nie oznacza, że dojrzały czytelnik nie sięgnie z przyjemnością po kolejne części tego cyklu. Za sprawą ciekawej fabuły i nietuzinkowych przygód bohaterowie Serii Clue uprzyjemnią oczekiwanie na kolejny kryminał skierowany do starszego czytelnika.
Zagadka dna morskiego to trzeci tom serii, której głównymi bohaterami są Cecillia, Leo, Une oraz pies Egon. Są oni mieszkańcami pozornie idyllicznej Zatoki Okrętów, która jednak od czasu do czasu staje się miejscem zagadkowych wydarzeń, które próbuje (z sukcesem) rozwikłać sympatyczna i rezolutna ekipa. W tym tomie do Pensjonatu Perła, której właścicielem jest ojciec Cecilli, przybywa ekipa filmowa. Kradzież na planie i wypłynięcie na wody zatoki męskiego buta z kawałkiem nogi, rozpoczynają łańcuch niepokojących wydarzeń. Kiedy okazuje się, że nie wszyscy członkowie ekipy filmowej są tymi, za których się podają, sprawy młodych detektywów zaczynają się komplikować, a młodzieży grozi poważne niebezpieczeństwo.
Zagadka hien cmentarnych to kolejna sprawa detektywistyczna, którą próbuje rozwiązać grupa przyjaciół. Tym razem ktoś bezcześci stare nagrobki. Plotka głosi, że to poszukiwacze, zrabowanego przez Niemców w czasie wojny, złota. Wspomina się również ducha pewnego pastora, który straszy w przycmentarnym kościele. Oczywiście Cecillia i jej ekipa nie odpuści w dojściu do prawdy. Ta część jest bardziej mroczna, z racji wszechobecnej mgły, wydarzeń rozgrywających się nocą, czy cmentarnej scenerii. Młodociani detektywi nie spoczną w dotarciu do prawdy. W tej części zostaje wyjaśniona również tragiczna śmierć jednej z postaci w serii książek.
Horst w Serii Clue udowodnił, że literatura dla młodzieży może być inteligenta, dobrze napisana, z ciekawą, choć może niezbyt rozwiniętą fabułą. Wydarzenia zamknięte są w formie minipowieści, czy nawet rozbudowanych opowiadań, które czyta się szybko i z niekłamaną przyjemnością. Bardzo udanym pomysłem jest wprowadzenie w każdej części motywu filozoficznego – złotej myśli, którą powinni kierować się bohaterowie w drodze do poznania prawdy. W tomie trzecim to Arystoteles i idea złotego środka, w tomie czwartym Kierkegaarda myśl dotycząca życia. Młodzi bohaterowie jednak są na wskroś współcześni, ich nieodłącznym narzędziem pracy detektywistycznej jest iPhone z dostępem do sieci, gdzie na bieżąco wyszukują potrzebne im informacje.
Przyjemnie było spotkać się ponownie z mieszkańcami Zatoki Okrętów, razem rozwiązywać zagadki kryminalne i w końcu poznać okoliczności tajemniczych wydarzeń z poprzedniego lata. W 2017 roku możemy spodziewać się piątego tomu pod tytułem Zagadka wolności. Mam nadzieję, że jednak szybciej kolejnego kryminału napisanego dla dorosłego czytelnika.
Nowalijki oceniają: 5/6