|
www.otwarte.eu |
Informacje o książce:
autor: Ingar Johnsrud
tytuł: Naśladowcy
tytuł oryginału: Wienerbrorskapet
przekład: Maria Gołębiewska – Bijak
wydawnictwo: Otwarte
miejsce i rok wydania: Kraków 2016
stron: 528
egzemplarz: ebook recenzencki
premiera 30.03. 2016 r.
Ingar Johnsrud to nowe nazwisko na literackim horyzoncie. Kolejny autor z kręgu literatury skandynawskiej, który ma ogromną szansę, aby na dłużej zapisać się na listach bestsellerów. Już teraz przebojem zdobywa rynek wydawniczy za sprawą Naśladowców powieści, która 30 marca ukaże się w Polsce dzięki Wydawnictwu Otwartemu.
Oficer policji Fredrik Beier otrzymuje nudne i dość przewidywalne zadanie, ma odnaleźć zaginioną kobietę, która jest córką wpływowej polityk w Oslo. Z pozoru prosta sprawa zaczyna się mocno komplikować, kiedy okazuje się, że poszukiwana należała do sekty wyznaniowej Światło Boga. W jej siedzibie – Słonecznym Spokoju – dochodzi do masakry, w której giną członkowie grupy, a poszukiwana kobieta znika. Wszystkie elementy śledztwa wskazują, że brutalna egzekucja miała charakter zemsty ze strony radykalnych fundamentalistów islamskich. Kiedy jednak Beier i jego ludzie odkrywają w piwnicy posiadłości tajemnicze laboratorium wiadomo już, że sprawa będzie bardziej skomplikowana, niż na początku sądzono.
Wspomniany już wcześniej oficer Fredrik Beier ma wszystkie atuty, aby stać się kolejnym ulubionym, choć nie lubianym policyjnym bohaterem. Dobiegający pięćdziesiątki funkcjonariusz ma za sobą rozwód poprzedzony rodzinną tragedią, niezbyt dobre układy z przełożonym oraz liczne symptomy kryzysu wieku średniego. Jest dobrym policjantem, ale słabo radzi sobie z innymi funkcjami społecznymi. Wraz z policyjnym partnerem Andreasem Figuerasem tworzą dość nietypowy, ale skuteczny duet. Niedługo po masakrze dołącza do nich młoda Pakistanka Kafa Iqbal z Policyjnej Służby Bezpieczeństwa. Jej niezłomny charakter, profesjonalizm i uroda bardzo zaimponują Fredrikowi, ale ich współpraca i wzajemne relacje zostaną wystawione na dramatyczne próby.
Naśladowcy to thriller sensacyjny, który z powodzeniem łączy wątek współczesny z wydarzeniami z wojennej przeszłości Norwegii. I trzeba dodać, że przeszłości wstydliwej, związanej z kolaboracją części społeczeństwa z nazistami. W czasie prowadzonego na szeroką skalę, wielowątkowego śledztwa okaże się, że wydarzenia z posiadłości Słoneczny Spokój to tylko czubek góry lodowej. W toku akcji, wraz z bohaterami, czytelnicy poznają problematykę współczesnego terroryzmu, również biologicznego, religijnego fanatyzmu i nowoczesnej odmiany teorii wyższości ras. Doświadczą brudnych gierek polityków i manipulacji mediów, poznają wstrząsające eksperymenty medyczne. Nikt z bohaterów powieści nie może być pewnym kolejnego dnia; przyjaciele staja się wrogami, ich role zmieniają się jak w kalejdoskopie. Oslo staje się areną zamachów terrorystycznych i działaności tajemniczego mordercy bez twarzy. Giną ludzie, trup ściele się gęsto; skandynawska poprawność polityczna zostaje wystawiona na nie lada próbę.
Ingar Johnsrud zaproponował historię wielowątkową, gęstą od postaci i ich wzajemnych powiązań. Co i raz wprowadza nowe wątki, które zmieniają bieg wydarzeń. Początkowo dość trudno jest połapać się, w kto jest kim w tłumie postaci, ale w biegiem akcji epizody zaczynają układać się w niezwykle dynamiczną całość. Szczególnie interesujący jest wątek sprzed i z czasów II wojny światowej, dotyczący tajemniczego Wiedeńskiego Bractwa. Nie sposób zresztą wskazać w recenzji wszystkich ważnych i zajmujących wątków. W mojej opinii autor bardzo dobrze poradził sobie z prowadzeniem wielowątkowej narracji; w przeciwieństwie do innych autorów rodem ze Skandynawii Johnsrud zredukował tło obyczajowe na rzecz większej dynamizacji opowieści. Dzięki temu Naśladowców czyta się z rosnącym zainteresowaniem, a pędząca i zajmująca akcja nie pozwala na długo oderwać się od książki.
|
www.otwarte.eu/empik.com |
Oczywiste jest, że nowego pisarza porównuje się do tuzów gatunku: Nesbø, Mankella, Läckberg czy Larssona. W mojej ocenie najbliżej mu do Nesbø w kwestii brutalizacji języka i w sposobie przedstawiania rzeczywistości oraz do Larssona, ze względu na znakomite wyczucie współczesnych lęków społecznych.
Naśladowcy to sprawnie napisany thriller, którego główny bohater na dłużej zostaje w pamięci. Życzyłbym sobie, aby autor nie spoczął na laurach i za jakiś czas powrócił do czytelników z nową powieścią o Beierze, Figuerasie i Iqbal. Może być ponownie bardzo interesująco.
Nowalijki oceniają: 5/6